SZTUKA / PRZEMOC / GRANICE – debata i koncert

W czwartek 23 czerwca w SPA Społeczna Przestrzeń Aktywna/Punkt pomocy „Żyj w Krakowie” (ul. Radziwiłłowska 3) odbędzie się debata pt. „sztuka/przemoc/granice” oraz recital pochodzącego z Ukrainy młodego wirtuoza gitary klasycznej Dmytra Holovenko.

Debata jest kontynuacją zeszłorocznej (kwiecień 2021), pierwszej edycji cyklu art & violence, która nosiła tytuł “sztuka/przemoc/płeć”.
Tegoroczna edycja cyklu poświęcona będzie gorącemu zagadnieniu, aktualizującemu się z dnia na dzień w obliczu wojny w Ukrainie: doświadczeniu twórcy kultury, artysty, którego dotykać mogą wszelkie formy i przejawy przemocy w drodze od bycia niechcianym, zagrożonym, poddanym ostracyzmowi, terrorowi wojny, prześladowanym w kraju pochodzenia do zakorzeniania się w kraju emigracji i – być może – odbudowywania/budowania tam od podstaw statusu twórcy.

O przemocy, sztuce i granicach porozmawiają:

Julia Berieżko-Kamińska – ukraińska poetka, dziennikarka, redaktorka, autorka ośmiu tomików poetyckich, sekretarz Krajowego Związku Pisarzy Ukrainy, odpowiedzialna za pracę z młodymi autorami. Ukończyła Instytut Dziennikarstwa Kijowskiego Uniwersytetu Narodowego im. Tarasa Szewczenki. Przed wojną współpracowała z twórczą młodzieżą Ukrainy, organizowała ogólnoukraińskie i międzynarodowe projekty literackie i konkursy, ściśle współpracowała z czołowymi wydawcami i autorami.

Marta Romankiv – urodzona we Lwowie, interdyscyplinarna artystka, twórczyni instalacji, prac wideo, twórczyni sytuacji społecznych. Studiowała we Lwowie, Krakowie i Szczecinie. Interesuje się zagadnieniem mniejszości, a zwłaszcza tematyką narodowości, obywatelstwa oraz związanymi z tym nierównościami społecznymi, problemami tożsamościowymi, jak i prawnymi. Traktując język sztuki jako narzędzie do przekraczania granic dąży do wyjścia poza tradycyjną rolę artysty

Krzysztof Głuchowski – dyrektor Naczelny i Artystyczny Teatru im. Juliusza Słowackiego w Krakowie, który we współpracy z Fundacją Zustricz i Stowarzyszeniem Salam Lab od początku wojny aktywnie angażuje się w pomoc osobom uchodźczym z Ukrainy: od 25 lutego funkcjonuje punkt interwencji przy ul. Radziwiłłowskiej 3, zaś w Małopolskim Ogrodzie Sztuki MOS został otwarty punkt dedykowany pomocy artystom.

Nina Gabryś – pełnomocniczka Prezydenta Miasta Krakowa ds. polityki równościowej, Przewodnicząca Rady ds. Równego Traktowania w Krakowie, Radna Miasta Krakowa (2018-2020), była współzałożycielką i wiceprezeską Stowarzyszenia „Sto Lat Głosu Kobiet” oraz autorką akcji „Kultura niepodległa kobiet”. Stypendystka międzynarodowego programu „Humanity in Action” oraz „Advanced Leadership Program for Top Talents” organizowanego przez Center for Leadership.
Pełni funkcję Zewnętrznej Rzeczniczki ds. Etyki na Akademii Sztuk Teatralnych im. Stanisława Wyspiańskiego w Krakowie.

Panel dyskusyjny poprowadzą: socjolożka Inga Hajdarowicz oraz pisarz i dziennikarz Michał Kuźmiński.

Zadanie publiczne finansowane ze środków Miasta Krakowa.