Wyniki Konkursu Kompozytorskiego „Art and Violence”

Przedmiotem konkursu był utwór na trio fortepianowe o czasie trwania do 12 min., nawiązujący w swej idei do związków różnych form przemocy i sztuki oraz różnych – indywidualnych – form jej wyrażania.
Jury w składzie:
prof. dr hab. Marcel Chyrzyński– composer (Polska) – przewodniczący,
prof. dr hab. Wojciech Ziemowit Zych – kompozytor (Polska), dr hab. Maciej Jabłoński – kompozytor (Polska);
dokonało oceny 27 nadesłanych z całego świata partytur: Brazylii, Chin, Hong-Kongu, Irlandii, Polski, Rosji, Stanów Zjednoczonych, Szwecji, Wielkiej Brytanii ; a spośród nich wyłoniło następujące utwory:

I nagroda : Olgierd Juzala-Deprati (Polska), za utwór I ci-sza na saksofon sopranowy, perkusję i fortepian.

II nagroda: Tomasz Szczepanik (Polska), za utwór inquietudine na flet altowy, perkusję i fortepian.

Jury chciałoby również przyznać wyróżnienie panu Marcílio Onofre z Brazylii za jego wyróżniającą się partyturę kompozycji (IN)vasion na flet, perkusję i fortepian.

W imieniu organizatorów Konkursu serdecznie gratulujemy zwycięzcom oraz wszystkim uczestnikom!

Partnerzy:

Stowarzyszenie Autorów ZAiKS

Instytut Kultury Willa Decjusza

Spółdzielnia Muzyczna contemporary ensemble

Kontakt. Przestrzeń Ruchu, Tańca i Muzyki

OLGIERD JUZALA-DEPRATI

kompozytor, urodzony w 1994 roku w Krakowie. Studiował kompozycję na Akademii Muzycznej im. Krzysztofa Pendereckiego w Krakowie w klasie Prof. Marcela Chyrzyńskiego, oraz jako stypendysta na University of Louisville pod kierunkiem dr Krzysztofa Wołka. Ukończył również studia na specjalności teoria muzyki.

Szczególnie interesuje się powiązaniami muzyki ze sztukami plastycznymi, miejscem ciszy w muzyce oraz eksploracją poszerzonych technik gry na instrumentach. Chętnie sięga po efekty onomatopeiczne oraz symbolikę dźwięku.

Jest zwycięzcą 2. Międzynarodowego Konkursu dla Młodych Kompozytorów im. Krzysztofa Pendereckiego za kwartet smyczkowy Szepty, laureatem drugiej nagrody na 62. Konkursie Młodych Kompozytorów im. Tadeusza Bairda za utwór …breath na czworo skrzypiec oraz laureatem drugiej nagrody na 16. Konkursie im Tadeusza Ochlewskiego za kompozycję Pogłosy na skrzypce solo, fortepian preparowany i trio smyczkowe. Otrzymał również honorowe wyróżnienie na IV Międzynarodowym Konkursie Kompozytorskim Sinfonietta per Sinfonietta. Od 2021 roku jest członkiem Koła Młodych Związku Kompozytorów Polskich.

fot @Paulina Szurgacz

Tomasz Szczepanik

kompozytor, aranżer, dyrygent i pedagog; ur. 5 czerwca 1981 w Łodzi. Ukończył studia w Akademii Muzycznej w Łodzi: edukację artystyczną, kompozycję (w klasie Sławomira Kaczorowskiego); teorię muzyki oraz Podyplomowe Studia Muzyki Filmowej, Komputerowej i Twórczości Audiowizualnej. Od 2009 roku pracuje w Akademii Muzycznej w Łodzi, zaś od 2010 wykłada również przedmioty teoretyczne w Samorządowej Szkole Muzycznej II st. w Skierniewicach. W 2017 roku uzyskał stopień doktora. Jego utwory były prezentowane podczas festiwali i koncertów: Festiwalu Muzyki Polskiej w Moskwie, Warszawska Jesień, Musica Polonica Nova, w Filharmonii Narodowej, Łódzkiej, Bydgoskiej, Gdańskiej oraz wielu innych miastach Polski i Europy. Jest laureatem licznych konkursów kompozytorskich m.in. 55.Konkursu Młodych Kompozytorów im. Tadeusza Bairda (2014), Międzynarodowego Konkursu Kompozytorskiego im. S. Moniuszki na mikrooperę 12 minut dla Moniuszki (2019), IX Międzynarodowego Konkursu Kompozytorskiego Rivers Awards VII Międzynarodowego Konkursu Kompozytorskiego Muzyki Kameralnej Franciszek Schubert i Muzyka Współczesna (2020).

fot@Weronika Klepaczka